W dniach 16-19 października odbyła się wycieczka do Londynu. London dream się spełnił! Wróciliśmy pełni doznań i oczarowani niezwykłym miastem jakim jest Londyn. Nasz pilot odkrył przed nami nie tylko największe atrakcje tego miasta, ale jego smaki, zapachy i piękno.
Galeria zdjęć do zobaczenia na FB.
W dniu 17.10.2022 r. powitaliśmy w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich z Norwegii, Turcji, Portugalii, Północnej Macedonii, którzy realizują w Polsce kolejną mobilność w ramach projektu Erasmus+ GREEN ENTREPRENEURS IN ACTION AGAINST CLIMATE CHANGE - GREENACT i będą u nas gościć do 21.10.2022 r.
Podczas wizyty międzynarodowej zaplanowaliśmy różnorodne działania mające na celu zobrazowanie ogromnej skali problemu ocieplenia klimatu i światowego kryzysu energetycznego, a także sprzyjające rozwijaniu i doskonaleniu kompetencji językowych, umiejętności komunikacyjnych oraz poznaniu kultury i tradycji poszczególnych krajów.
W trakcie pobytu zagraniczni goście będą uczestniczyli w aktywnościach ekologicznych, w nasadzeniu drzew i krzewów, w zajęciach laboratoryjnych tworząc modele układów elektronicznych, projektując i drukując breloczki ekologiczne oraz wykonując w 3D modele turbiny wiatrowej, również wezmą udział w warsztatach dydaktycznych i zwiedzaniu wystaw muzealnych na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, a także w wycieczce do elektrowni wodnej ,,Porąbka Żar” w Międzybrodziu Bialskim, aby zapoznać się z alternatywnym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej.
W ostatnim dniu wizyty partnerskiej odbędzie się wycieczka do Krakowa, będziemy zwiedzać zabytki kultury polskiej na Starym Mieście i Kazimierzu w Krakowie. Mamy nadzieję, że wspólne działania projektowe pozwolą na uaktywnienie, uwrażliwienie młodych ludzi na rzecz poprawy klimatu i ochrony środowiska naturalnego oraz umożliwią rozwijanie współpracy i przyjaźni międzynarodowej.
Koordynator projektu:
mgr Beata Brodowska
Zespół projektowy:
mgr Magdalena Graca
mgr Małgorzata Kolańczyk
mgr inż. Bogumiła Maj
mgr Bartosz Piątkowski
mgr inż. Edyta Szozda
W dniach 03. - 08.10. odbyła się wyczekiwana od dawna wycieczka szkolna do Niemiec. Uczniowie, biorący w niej udział, poznali historię podziału Europy, kulisy wyścigu zbrojeń i smutne realia życia w mieście podzielonym murem.
Przede wszystkim jednak mieliśmy okazję zwiedzić najciekawsze atrakcje turystyczne Berlina, Poczdamu i Wolfsburga.
Pierwszym punktem naszego programu był Wolfsburg i znane wśród miłośników samochodów Autostadt. Jest to ogromny obiekt prezentujący zarówno przegląd marek należących do grupy VW, jak również popularne pojazdy tworzące historię motoryzacji. Choć spędziliśmy tam zdecydowanie zbyt mało czasu (korki, w których stoimy w drodze do szkoły to nic w porównaniu do tych na niemieckich autostradach), wszystkie eksponaty zrobiły na nas duże wrażenie.
Kolejny dzień spędziliśmy w stolicy Niemiec. Reichstag z przepiękną szklaną kopułą, z której roztacza się wspaniałą panoramą na miasto, Brama Brandenburska, Plac Poczdamski to pozycje obowiązkowe podczas zwiedzania Berlina. My mieliśmy okazję zobaczyć jeszcze wiele innych ciekawych miejsc, ponieważ nasz spacer po tym mieście trwał cały dzień. Miejscem, które szczególnie nam się podobało, było na pewno Muzeum Techniki, gdzie z racji naszych zainteresowań, każdy znalazł coś interesującego dla siebie.
Kolejny dzień spędziliśmy w Poczdamie, gdzie obejrzeliśmy pałac Cecilienhof, miejsce konferencji wielkich mocarstw po drugiej wojnie światowej, kompleks pałacowy Sans Souci, a na zakończenie dnia bawiliśmy się świetnie w studiu filmowym Babelsberg.
Ostatni dzień wycieczki przyniósł zasłużony odpoczynek. Rejs łodziami w Spreewaldzie odkrył przed nami inną, tę dziką i bliską natury twarz okolic Berlina, zaś wizyta w Tropical Island była czasem totalnego relaksu. Moc basenów, wysoka wilgotność, wszechobecność egzotycznej roślinności i wodospadów pozwoliły nam naładować akumulatory przed powrotem do szkolnej rzeczywistości.
Te dni na pewno pozostaną w naszej pamięci na długo.
W dniu 5 października uczniowie klas pierwszych Elektronika mieli okazję obejrzeć w auli szkolnej spektakl teatralny pt. ''Antygona'', wystawiony przez aktorów Teatru Cracovia, w reżyserii pani Anny Kasprzyk. Spektakl stanowił przykład klasycznej inscenizacji tragedii greckiej z zachowaniem trzech jedności, stał się bardzo dobrą okazją do przybliżenia młodzieży ponadczasowej problematyki tragedii. Uczniom podobała się gra aktorów, ich kostiumy i muzyka, w pełni oddająca atmosferę grozy, która zaległa nad greckim pałacem Labdakidów. Był to przyjemnie i pożytecznie spędzony czas przez młodzież szkolną. Taka teatralna lekcja języka polskiego.
Uczniowie klasy 4C i 4G w dniach 21-23.09.2022r. brali udział w wycieczce w Pieniny. Główną atrakcją wyjazdu był spływ po Dunajcu na pontonach. Każdy uczestnik wycieczki mógł spróbować swoich sił w Archer Tag. Uczniowie weszli też do Wąwozu Homole
i zwiedzili Zamek w Niedzicy. W drugim dniu wyjazdu wieczór spędziliśmy przy ognisku
z kiełbaskami. Pogoda i dobry nastrój dopisywały Wszystkim :)