25 listopada po raz drugi spotkaliśmy się w kościele pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia w Sosnowcu, aby zatrzymać się w szalonym pędzie dnia codziennego nad tajemnicą śmierci i przemijania. Poetycki Wieczór Zaduszkowy Elektronika - dziękujemy zaangażowanym za świadectwo wrażliwości i subtelności, a przybyłym za to, że znaleźli czas...
Renata Lewandowska
Sylwia Świder
Wiktor Puchała
24 października uczniowie klasy 1J wzięli udział w lekcji „ Irlandia w pigułce” inaugurującej całoroczny projekt edukacyjny „Irlandia w szkole,” realizowany pod patronatem Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu. Celem projektu jest przybliżenie uczniom kultury, historii i tradycji Zielonej Wyspy. Lekcję prowadziła pani Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej, która zabrała nas na fascynującą wędrówkę po kolebce muzyki celtyckiej, krainie malowniczych łąk, monumentalnych klifów, pubów i Guinnessa. Wsłuchując się w barwną opowieść o Irlandii, odkrywaliśmy nowe aspekty irlandzkiej historii, języka, muzyki, literatury, kuchni, tańca i sportu. To było bardzo pouczające spotkanie.
22 października 2022 r. zakończyła się wizyta zagranicznych gości w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu w ramach realizacji projektu ekologiczno – językowego Erasmus+ GREEN ENTREPRENEURS IN ACTION AGAINST CLIMATE CHANGE - GREENACT.
Projekt zakłada propagowanie postaw ekologicznych, poszerza wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, uwrażliwia na problemy związane z globalnym ociepleniem, zanieczyszczeniami środowiska, zachodzącymi w szybkim tempie zmianami klimatycznymi, a także poświęca szczególną uwagę doskonaleniu umiejętności językowych i rozwijaniu wzajemnej współpracy i przyjaźni.
Podczas wizyty międzynarodowej uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami innych krajów - Norwegii, Turcji, Portugalii, Północnej Macedonii uczestniczyli z dużym zaangażowaniem we wszystkich zaplanowanych działaniach ekologicznych.
W pierwszych dniach młodzież wzięła udział w ćwiczeniach integrujących grupę i w nasadzeniu drzew i krzewów kwitnących, aby pozwolić na nawiązanie serdecznych relacji międzynarodowych. Podczas zajęć laboratoryjnych zbadano przepływ prądu w różnych obwodach elektrycznych, lutowano komponenty elektroniczne, zaprojektowano i wydrukowano w 3D breloczki ekologiczne, a także zaprezentowano w 3D modele turbiny wiatrowej.
W kolejnych dniach uczniowie uczestniczyli w warsztatach dydaktycznych na temat smogu i zagrożeń wynikających z emisji zanieczyszczeń, w wykładzie na temat przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i w zwiedzaniu ekspozycji przyrodniczych z minionych czasów, a także wzięli udział w wycieczkach dydaktycznych, gdzie zapoznano się z działaniem elektrowni wodnej „Porąbka Żar”, zwiedzano z przewodnikiem Stare Miasto w Krakowie podziwiając walory historyczne, przyrodnicze naszego kraju. W czasie całego pobytu obcokrajowcy zapoznali się z różnorodnymi daniami kuchni polskiej, mamy nadzieję, że nasze tradycje kulturowe, smakowe pozostaną w ich pamięci na dłużej.
Wizyta międzynarodowa w Polsce odbyła się w przyjaznej, miłej atmosferze, zagraniczni goście docenili naszą gościnność, serdeczność, życzliwość i z przyjemnością ponownie odwiedzą naszą ojczyznę.
Serdecznie Dziękujemy Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom za pomoc, wsparcie, zaangażowanie w realizację projektu GREENACT.
Koordynator projektu:
mgr Beata Brodowska
Zespół projektowy:
mgr Magdalena Graca
mgr Małgorzata Kolańczyk
mgr inż. Bogumiła Maj
mgr Bartosz Piątkowski
mgr inż. Edyta Szozda
W dniu 21 października stażyści programu Erasmus+ i koordynatorzy spotkali się z uczniami szkoły. Zaprezentowano rezultaty wszystkich realizowanych w szkole projektów, w tym: „Staże zawodowe w Austrii – czas na dobry start", „Staże w Hiszpanii drogą do kariery zawodowej", „Różnorodność kulturowa siłą Europy". Była okazja do skorzystania ze sprzętu audiowizualnego zakupionego z funduszy Erasmusa.
W najbliższym czasie rozpocznie się rekrutacja do nowego projektu w sektorze Kształcenia i szkolenia zawodowe. Uczniowie zainteresowani wyjazdem na staż zawodowy do Niemiec lub Hiszpanii uzyskali szereg informacji. Oficjalne spotkanie przyszłych stażystów odbędzie się w połowie listopada.
Szkoła współpracuje z innymi placówkami realizującymi projekty Erasmus+. Podczas ErasmusDay zaprezentowano projekt „Przystanek Portugalia – zagraniczne praktyki zawodowe" realizowany w Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Gratulujemy wspaniałych rezultatów i liczymy na dalszą współpracę.
W dniach 16-19 października odbyła się wycieczka do Londynu. London dream się spełnił! Wróciliśmy pełni doznań i oczarowani niezwykłym miastem jakim jest Londyn. Nasz pilot odkrył przed nami nie tylko największe atrakcje tego miasta, ale jego smaki, zapachy i piękno.
Galeria zdjęć do zobaczenia na FB.