STOWARZYSZENIE NA RZECZ WSPIERANIA PSYCHIATRII DZIECI I MŁODZIEŻY VIS A VIS zaprasza na bezpłatne warsztaty dla rodziców „W trosce o nasze dzieci” pt. Oblicza depresji – potrzeby i możliwości.
Rejestracja i transmisja wydarzenia https://rodziceidepresjadzieci.ptqv.pl/
Tematyka warsztatów: Czym różni się smutek od depresji? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi depresji? Jak reagować na objawy pogarszającego się nastroju? W jakich sytuacjach mówimy o zagrożeniu dla zdrowia i życia danej osoby?
800 800 605 – ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”
Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.
Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy
i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny
na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi
do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.
W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.
„Cyberprzemoc oraz inne zagrożenia czyhające na młodzież” – to temat spotkania dla młodzieży, które odbyło się 17 - 18. 06.2021r. dla wszystkich klas I, II i III w naszej szkole. Podkomisarz Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu p. S. Kepper w czasie spotkania z młodzieżą przedstawiła największe zagrożenia jakie mogą na swojej drodze spotkać młodzi ludzie poprzez czasami swoje nieprzemyślane, nieodpowiedzialne zachowanie. Policjantka w czasie spotkania skoncentrowała się na ukazaniu nie tylko zagrożeń w przestrzeni wirtualnej, ale również tych które mogą spotkać młodzież na co dzień. Wiele uwagi poświęcono konsekwencjom jakie wynikają z zachowań ryzykownych młodzieży. Uczniowie niezmiennie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji p. podkomisarz.
Powrót po pandemii i po nauce zdalnej do szkoły może być trudny dlatego powinniśmy, uczyć się być obok siebie, nawiązywać relacje i pomagać sobie wzajemnie. W dniu dzisiejszym klasy III wraz z wychowawcami uczestniczyły w spotkaniu dotyczącym tematu „Jak zadbać o siebie po pandemii” prowadzonym przez Panią mgr Agnieszką Rzepiela pedagoga Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 Sosnowcu, przygotowanym przez pedagogów szkolnych.
Zapraszamy do zapoznania się z ulatkami poniżej