W pierwszej połowie grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach językowych Euroweek w malowniczym Międzygórzu.
Przez pięć dni rozwijali swoje kompetencje językowe, poznawali nowe kultury i budowali relacje.
Pod okiem wolontariuszy z całego świata, w tym z Włoch, Gruzji i Egiptu, razem z rówieśnikami z Włocławka i Białobrzegów uczyli się współpracy, a jednocześnie czerpali radość z odrobiny zdrowej rywalizacji.
Z zaangażowaniem realizowali grupowe projekty, opracowywali plakaty, mapy myśli i przygotowywali występy artystyczne.
Czas spędzony w Międzygórzu z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
W poniedziałek, 9 grudnia, uczniowie klasy 3J wzięli udział w Śląskim Festiwalu Nauki, który odbył się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W ramach wydarzenia uczniowie mieli okazję wysłuchać fascynującego wykładu Jarosława Juszkiewicza pt. „Krzyk w próżni – kosmiczne katastrofy”, uczestniczyć w warsztatach „The Art of Prompting” prowadzonych w języku angielskim przez prof. Maurice’a Benayoun oraz wziąć udział w licznych prelekcjach, spotkaniach i pokazach naukowych. Uczestnictwo w tych wydarzeniach pozwoliło im na zgłębianie tajników różnych dziedzin nauki. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pasjonatami wiedzy, uczniowie poszerzyli swoje horyzonty i zdobyli nowe umiejętności. To niezapomniane doświadczenie z pewnością zainspiruje ich do dalszego rozwijania pasji naukowych.
Już 27 września po raz 18 zapraszamy na
Wśród licznych pokazów
i prelekcji na żywo w 10 miastach Małopolski, będzie można również uczestniczyć online
w wykładzie dr inż. Piotra Czai, który opowie
o zjawisku burzy:
Do powstania burzy potrzebnych jest kilka podstawowych warunków: wilgoć, niestabilne powietrze oraz siła nośna. Wilgoć zwykle pochodzi
z jednego źródła, są to oceany oraz morza. Niestabilne powietrze to zjawisko, które powstaje, gdy ciepłe i wilgotne powietrze znajduje się blisko ziemi, natomiast zimne i suche powietrze znajduje się nad ziemią. Wynika to z różnic gęstości powietrza. Siła nośna wypycha niestabilne powietrze do góry, tworząc chmurę burzową (Comulonimbus).
Poniżej link do wydarzenia:
https://nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenia/piorun-natura-kontratakuje/
Link do spotkania:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NWVjNDE0MWQtOWRlMC00MDM1LWE1NjAtODFkZTE1OGRhMjAw%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22560f4a6a-182f-453e-a28b-22e160aaab93%22%2c%22Oid%22%3a%2287885365-5093-4f4a-8125-5d3a6ebca495%22%7d
W sobotę, 12 października 2024 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach otwiera swoje pracownie i sale warsztatowe aby pokazać siłę Nauki. Aktywności rozpoczną się od godziny 17.00 w czterech miastach: Katowicach, Cieszynie, Sosnowcu i Chorzowie. Będą to wystawy, gry terenowe, pokazy, warsztaty i wykłady kierowane do wszystkich grup wiekowych. Miłośnicy nauki będą mogli wybrać spośród około 80 aktywności w 13 lokalizacjach kampusu akademickiego Uniwersytetu Śląskiego.
Noc Naukowców jest wydarzeniem realizowanym we współpracy siedmiu uczelni Konsorcjum Akademickiego Katowice - Miasto Nauki 2024, bezpłatne aktywności będą realizowane również w siedzibach pozostałych uczelni. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie https://nocnaukowcow.com.pl/program/
Udział w aktywnościach jest bezpłatny, na niektóre z nich obowiązują zapisy.