Kochasz czytać? Nie wyobrażasz sobie dnia bez przeczytania chociaż kilku stron? Twój stosik przerabianych aktualnie lektur regularnie rośnie, maleje, rośnie, maleje…? Jeśli tak – jesteś idealnym adresatem akcji stworzonej przez 52 Book Challenge PL „Przeczytam 52 książki w 2022 roku”. Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu z ogromną radością wspiera to czytelnicze wyzwanie, oferując to, co ma najlepszego – książki! Książki tradycyjne, audiobooki oraz bezpłatne kody do popularnych serwisów e-bookowych (Legimi, Ibuk Libra, Ebookpoint Biblio).
Zgłaszając się do Zagłębiowskiej Mediateki lub jednej z wymienionych poniżej filii, uzupełnisz zapas lektur, a także otrzymasz wydrukowaną listę przeznaczoną do wpisywania tytułów przeczytanych przez Ciebie książek. Na najszybszych uczestników wyzwania czekają drobne upominki i gadżety :) Wiek nie gra roli, zaangażowanie - zdecydowanie TAK!
Lista placówek MBP w Sosnowcu biorących udział w wyzwaniu „Przeczytam 52 książki w 2022 roku”:
Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11
Biblioteka Młodzieżowa, ul. Parkowa 1A
Biblioteka Tajemniczy Ogród, ul. Grota-Roweckiego 23
Filia nr 1 - Środula, ul. J. Kossaka 10a
Filia nr 2 - Rudna IV, ul. Gospodarcza 32
Filia nr 4 – Sielec, ul. Zamkowa 9
Filia nr 5 – Walcownia, ul. M. Maliny 39
Filia nr 6 – Niwka, ul. Wojska Polskiego 6
Filia nr 7 - Dańdówka BIBLIOSFERA, ul. Kalinowa (pawilon)
Filia nr 13 – Maczki, ul. Krakowska 26
Filia nr 14 – Zagórze, ul. W. Jagiełły 10
Filia nr 17 – Pogoń, ul. Będzińska 22
Filia nr 19 – Milowice, ul. K. K. Baczyńskiego 12
Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski będą patronować rokowi 2022.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość, podejmując okolicznościowe uchwały.
• W 2022 r. mija 100. rocznica założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Jego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, naukowiec, pedagog specjalny, psycholog,, działaczka społeczna.
• W maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię „Roty”.
• 200 lat temu, w marcu 1822 r., urodził się Ignacy Łukasiewicz, twórca światowego przemysłu naftowego. W 2022 r. przypada także 140. rocznica jego śmierci. Wynalazca lampy naftowej.. Był filantropem i działaczem społecznym. Sejm zdecydował o ustanowieniu 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza „szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników.
• Józef Mackiewicz urodził się 120 lat temu, w kwietniu 1902 r. Ten jeden z największych pisarzy polskich w swej twórczości „przedstawiał życie mieszkańców pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego na tle przełomowych wydarzeń historycznych i odwoływał się do tradycji wielonarodowej I Rzeczypospolitej”.
• 30 lat temu, w maju 1992 r., w drodze na Kanczendzongę, swój dziewiąty ośmiotysięcznik, zaginęła Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.
• Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej, zmarł 200 lat temu, w marcu 1822 r. W tym roku będziemy obchodzić także 275. rocznicę jego urodzin oraz 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”,
• W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne „Romantyczność”” ,”Powrót taty””, „Świtezianka” ,”Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury” – napisali posłowie w uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
„Podaruj książkę swojego dzieciństwa”
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza uczniów oraz nauczycieli do udziału w kolejnej edycji akcji:
„Podaruj książkę swojego dzieciństwa.”
Akcja ma na celu zebranie i przekazanie książek dla dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin.
Jeśli masz ciekawe, inspirujące, pomagające rozwijać zainteresowania i pasje książki, przynieś je do biblioteki szkolnej.
Książki zostaną przekazane w darze Towarzystwu Przyjaciół Dzieci z okazji Mikołajek.
Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike został Zbigniew Rokita za "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku ". To podwójny zwycięzca, zdobył bowiem również Nike czytelników. Jubileuszowa 25. uroczystość odbyła się w niedzielny wieczór, tradycyjnie w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zbigniew Rokita (ur. 4 kwietnia 1989 w Gliwicach) – polski dziennikarz i reporter. Specjalizuje się w problematyce Europy Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020).
"Kajś" to reportaż o Śląsku - próba zrozumienia tożsamości Ślązaków m.in. poprzez wielowątkowe przyjrzenie się własnej historii rodzinnej. – „Być może jest w tym część jakiejś prawdy, że część czytelników i czytelniczek w tych naszych śląskich dylematach, a przynajmniej moich, odnalazło odrobinkę swoich, i być może jest tam jakiś walor uniwersalności – powiedział o swoim reportażu Zbigniew Rokita - Tak mi się jakoś marzy, żeby ten głos Ślązaków i Ślązaczek, ale też innych rozmaitych mniejszości, był po prostu bardziej słyszany, bo pewnie wtedy wszystkim nam się tutaj będzie żyło troszkę lepiej”.
ROK 2021 – Rokiem Cypriana Kamila Norwida 200. rocznica urodzin
Cyprian Kamil Norwid, ur. 24 września 1821zm. 23 maja 1883 w Paryżu – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Wyprzedzał on swoją epokę w ideach i środkach wyrazu artystycznego. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Odkryty dopiero w roku 1897, kiedy to na tom „Poezyj” natrafił przypadkowo Zenon Przesmycki - Miriam.
Zapraszam do biblioteki szkolnej na wystawę poświęconą życiu i twórczości C.K. Norwida.