Poniżej kilka adresów stron internetowych oferujących możliwość korzystania z otwartych zasobów, tj. książek, filmów, reportaży, spektakli teatralnych, audycji radiowych.
WOLNY DOSTĘP/BIBLIOTEKI CYFROWE
Biblioteka Wolne Lektury to podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli.
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
Https://polska-poezja.pl/
Polska poezja czytana przez najlepszych polskich aktorów.
Serwis Ninateka
To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.pl
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
Międzynarodowy Dzień Pisarzy
3 marca to dzień, w którym swoje święto obchodzą pisarze i pisarki na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony przez PEN Club w 1984 roku. Stowarzyszenie pisarzy założone zostało w 1921 r. w Londynie. Zadaniem PEN Clubu miało być promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN (1925) i pierwszym prezesem był Stefan Żeromski. Obecnie funkcję pełni Adam Pomorski.
Zapraszam nauczycieli, rodziców, uczniów, wszystkich dla których czytanie książek to wielka pasja.
56% Polaków nie czyta, bądź wyjątkowy i czytaj !
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Polska również włącza się w obchody tego wyjątkowego święta. W 2012 roku wystartowała kampania Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Jak podają jej autorzy: "ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę".
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szklonej została zorganizowana wystawa na którą składają się plakaty oraz książki dotyczące powstania, pochodzenia, rozwoju i poprawności języka polskiego. Uczniowie klas II wezmą udział w konkursie językowym „Z polszczyzną za pan brat”.
Serdecznie zapraszam!
Uwalniamy książki!!!
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w akcji „ bookcrossing czyli uwolnij książkę”.
Na specjalnie do tego celu przygotowanych regałach czekają publikacje z różnych dziedzin wiedzy.
Można książki zostawić, ale również zabrać. Te wybrane stają się własnością czytelników.
Jeśli choć jedna osoba przeczyta książkę więcej – to znaczy, że warto było.
Serdecznie zapraszam!!!
Biblioteka szkolna wzbogaciła się o kolejne nowości czytelnicze.
Każdy z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą książkę!
Zapraszam i życzę miłej lektury.