Przypominam o możliwości wypożyczania czytników e-booków na warunkach określonych regulaminem korzystania z czytników. Obowiązują oczywiście wszelkie środki bezpieczeństwa.
10 czytników e-booków zostało przekazane bibliotece szkolnej przez firmę logistyczną Amazon.
Zapraszam serdecznie!
Zapraszam do wypożyczania czasopism prenumerowanych przez bibliotekę szkolną. Można wypożyczać aktualne egzemplarze oraz całe roczniki. Obowiązują oczywiście wszelkie zasady bezpieczeństwa. Przeczytane czasopisma zostawiamy na specjalnie do tego przygotowanym miejscu. Po „ kwarantannie” będzie możliwość wypożyczania przez innych czytelników. Biblioteka szkolna czynna jest codziennie, jednak proszę o wcześniejszy kontakt przez dziennik elektroniczny.
Zapraszam do lektury, z pewnością będzie to ciekawie spędzony czas.
Linux Magazine - W magazynie, zaawansowane technicznie artykuły na najbardziej aktualne tematy – o Bitcoinie, ransomware, cloud computing i innych! Gotowe rozwiązania częstszych problemów i wskazówki usprawniające pracę z Linuxem. Tutoriale pokazujące działanie narzędzi, które oszczędzają Twój czas i zabezpieczą dane. Najnowsze newsy ze świata Linuxa i IT, opisane wnikliwie przez ekspertów z całego świata. Inspirujące projekty dla Rasberry Pi, Arduino i inne komputery jednopłytkowe. Prenumerata od stycznia 2021 r.
Programista - "Programista" to magazyn programistów i liderów zespołów IT. Celem miesięcznika jest dostarczanie ludziom związanym z branżą IT profesjonalnych i ciekawych materiałów, dzięki którym będą mogli poszerzyć swoją wiedzę. "Programista" stawia na nowości, ale nie zapomina o starszych rozwiązaniach, w prostej eleganckiej formie.
Prenumerata od stycznia 2021 r.
Komputer Świat - poświęcony tematyce informatycznej i nowym technologiom. Przeznaczony jest dla początkujących użytkowników komputerów. Czasopismo zawiera informacje na temat sprzętu komputerowego, a także innych akcesoriów elektronicznych oraz oprogramowania.
Charaktery – ukazujący się od 1997 roku polski miesięcznik popularnonaukowy poświęcony psychologii. Miesięcznik Charaktery to pismo popularyzujące wiedzę psychologiczną. Na łamach magazynu publikowane są artykuły odsłaniające zasady funkcjonowania ludzkiego umysłu, poświęcone relacjom między ludźmi, uczące poznawania własnych emocji, a także analizujące mechanizmy powstawania kryzysów i uzależnień.
W Charakterach ukazują się także porady psychologów. Miesięcznik regularnie informuje o aktualnych trendach naukowych w psychologii.
Cogito – miesięcznik edukacyjny skierowany do młodzieży w wieku 16-19 lat, przygotowujący do matury z matematyki, języka polskiego, angielskiego, historii, ale nie tylko. Można znaleźć w nim wiele porad, wywiadów z młodymi ludźmi. Prezentowane są także różne kierunki studiów. Najlepsza pomoc w szkole średniej.
Kultowe pismo osób fascynujących się praktycznym konstruowaniem układów. Silną stroną tego pisma jest współtworzenie jego treści z Czytelnikami. Czerpiąc wiedzę na temat nowoczesnych podzespołów i rozwiązań układowych, uczestniczą oni również aktywnie w rozwiązywaniu zadań z zakresu konstrukcji układów elektronicznych.
Estrada i studio – magazyn muzyków i realizatorów dźwięku.
Zawartość magazynu Estrada i Studio dzieli się na cztery części: testy najnowszego sprzętu, tutoriale technologiczne, rozmowy i prezentacje muzyczne. Miesięcznik wydawany jest razem z nośnikiem cyfrowym, których zawartość jest uzupełnieniem publikowanych artykułów. Testowanym produktom towarzyszy prezentacja audio, a także pełna dokumentacja, filmy i software.
Focus - to największy magazyn popularnonaukowy w Polsce.
Od prawie dwudziestu lat, poprzez niezwykłe fotografie i przystępne artykuły, magazyn odkrywa przed czytelnikami cuda naszego świata. autorów miesięcznika Focus znajdują się najlepsi dziennikarze naukowi i eksperci z różnych dziedzin wiedzy: od archeologii, przez nanotechnologię po zmiany klimatyczne na Ziemi i fizykę cząsteczek. Dziennikarze "Focusa" są wszędzie tam, gdzie naukowcy dokonują przełomowych odkryć, by następnie w zrozumiały sposób opisywać procesy, które zmieniają nasz świat.
Skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, a szczególnie do młodzieży szkolnej. Każdy, kto interesuje się współczesną techniką i kierunkami jej rozwoju znajdzie w Młodym Techniku coś dla siebie. To jedyny tytuł w dziedzinie nauk ścisłych i techniki, zalecany jako lektura dla uczniów. Uczniowie i nauczyciele szczególnie cenią rubryki edukacyjne odnoszące się wprost do przedmiotów szkolnych takie jak: chemia, fizyka, matematyka, jak również rubryki rozwijające dodatkowe zainteresowania m.in.. „Jak to działa”, „Historia odkryć i wynalazków”. Są też działy dla majsterkowiczów i modelarzy. Młody Technik stawia również na innowacje – przeznaczony jest dla przyszłych techników komputerowych i skupia się głównie na najnowszych technologiach.
Mówią wieki – popularnonaukowy miesięcznik historyczny. Wydawany od 1958 roku w Warszawie.
Specjalnością „Mówią Wieki” są numery monograficzne poświęcone dziejom i kulturze innych narodów, historii miast polskich czy historii wojskowości.
National Geographic - popularnonaukowy miesięcznik poświęcony geografii, odkryciom, podróżom, kulturze, naukom ścisłym itp., ukazujący się od października 1999 roku. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych.
Wiedza i Życie - jeden z najstarszych polskich miesięczników popularnonaukowych. Łączy solidną tradycję z nowoczesnym podejściem do upowszechniania osiągnięć nauki. Prostym, przystępnym językiem dowiadujemy się o tym, co dzieje się w przodujących laboratoriach w Polsce i na świecie. Aktualności i doniesienia naukowe, odkrycia i wynalazki. Dużo ilustracji i infografik pozwala lepiej zrozumieć poruszane zagadnienia.
Główne tematy: fotoreportaże, najnowsze informacje ze wszystkich dziedzin nauki, publikacje znanych autorów, przegląd nowości, internet, nowinki techniczne, niezwykłe przedmioty codziennego użytku, recenzje książek popularnonaukowych, felietony.
Stanisław Lem, jeden z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autor najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł science- fiction na świecie, został ogłoszony jednomyślnie przez Sejm literackim patronem roku 2021.
E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej Polona.
Biblioteka Narodowa, w porozumieniu z synem pisarza, wykorzystując środki
z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udostępniła 8 utworów Stanisława Lema.
Są to:
Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów.
Poniżej link do strony:
Zapraszam do lektury
ROK 2021 ROKIEM STANISŁAWA LEMA
LEMONIADA 2021
„Niezwyciężony”
KONKURS CZYTELNICZY
inspirowany twórczością Stanisława Lema.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rok 2021 Rokiem Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie.
Organizatorem Konkursu jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie).
Ogłasza się wszem i wobec, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła „Niezwyciężony” autorstwa człowieka Stanisława Lema (określanego przez Ziemian jako Wielki Mędrzec i Wielki Pisarz).
W Konkursie może wziąć udział każda istota zamieszkująca Wszechświat, która spełni warunki niniejszego Regulaminu. Organizator dopuszcza uczestników z wszechświatów równoległych, lecz nie odpowiada za trudności związane z transportem.
Lemoniada składa się z sześciu comiesięcznych etapów (styczeń-czerwiec 2021), podczas których zadanych zostanie w sumie 60 pytań, oraz z etapu VII, który odbędzie się po wakacjach 2021.
Od samego początku konkurs wspiera rodzina Stanisława Lema, obecnie Pan Tomasz Lem, fundator najcenniejszej nagrody.
Lemonautom z pewnością przydadzą się elementarne wiadomości z matematyki, fizyki, biologii, anatomii, logiki i „innych takich”.
Przygotowano ciekawe nagrody (dzieła Mistrza, teleskop, lornetkę, cenne książki i wiele innych). Zwycięzca otrzymuje również odlaną z metalu przechodnią statuetkę.
Więcej informacji:
www.ogroddoswiadczen.pl
https://www.instagram.com/ogroddoswiadczen
https://www.facebook.com/ogroddoswiadczenkrakow
Regulamin konkursu: https://www.ogroddoswiadczen.pl/regulamin-konkursu-czytelniczego-1
Pytania konkursowe: https://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-pytania-i-uczestnicy-2
Życzymy świetnej zabawy!
Świąteczna akcja - "Podaruj książkę swojego dzieciństwa."
W naszej szkole już kolejny raz została zorganizowana akcja charytatywna mająca na celu zbiórkę książek dla najmłodszych. Jak zwykle społeczność "Elektronika" nie zawiodła. Pięknie wydane bajki, baśnie, legendy pomogą wielu dzieciom miło spędzić czas w długie zimowe wieczory. Wspomogą także warsztaty terapii zajęciowej.
Dary zostały przekazane w dniu 8 grudnia 2020 r. podopiecznym Oddziału Miejskiego TPD w Sosnowcu.
WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!
PAMIĘTAJMY AKCJA TRWA CAŁY ROK.
Organizator:
Agnieszka Gwiazda