Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111
Rekomendacje dla rodziców na czas kwarantanny domowej:
Żeby ułatwić swojemu dziecku naukę:
• Wyznacz strefę, w której będzie obowiązywała cisza i spokój, żeby dziecko mogło brać udział w zajęciach online lub realizować projekty i zadania szkolne. Jeśli wyznaczenie strefy lub pomieszczenia jest niemożliwe – wyznacz godziny użytkowania przestrzeni wspólnej przez dziecko na zajęcia online tak, by mogło realizować obowiązek szkolny zdalnie.
• Zapytaj swoje dziecko czego potrzebuje, by łatwiej się uczyć.
• Zapewnij je, że chcesz je wspierać, chcesz zapewnić mu warunki do nauki i zachęć do zgłaszania potrzeb lub próśb.
• Kontroluj postępy dziecka w nauce, sprawdzaj sumienność wykonywania prac zleconych przez nauczycieli.
Co możesz zrobić, żeby zadbać o komfort psychiczny dziecka podczas czasu kwarantanny?
• Rozmawiajcie.
• Pamiętaj jak ważne są relacje rówieśnicze w wieku dorastania. Zachęcaj dziecko do utrzymywania bliskich kontaktów z kolegami i koleżankami ze szkoły.
• Dbaj by dziecko spędzało czas na świeżym powietrzu. Jeśli masz dom z ogrodem zachęcaj do wychodzenia na terenie posesji. Jeśli mieszkasz w bloku sam/sama wyjdź z dzieckiem na krótki spacer lub zaproponuj spędzanie czasu na balkonie, by trochę się przewietrzyć. Dbaj o wietrzenie pokoju i mieszkania.
• Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej. Dawaj przykład ćwicząc np. przy treningach online lub samodzielnie, zapraszaj dziecko do wspólnej aktywności lub zachęć do samodzielnego ćwiczenia. Aktywność fizyczna jest podstawą zdrowia psychicznego.
• Zapewnij swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Rozmawiajcie o obecnej sytuacji, możliwych zagrożeniach, środkach ostrożności, które stosuje Twoja rodzina.
• Informuj dziecko o swoich potrzebach, np. tych związanych z pracą. Wspólnie omówcie zadania, które musicie teraz wykonywać tak, by praca i nauka nie kolidowały ze sobą (lub kolidowały w jak najmniejszym stopniu).
• Pamiętaj, że maturzyści odczuwają dodatkowy stres związany z maturą i niepewnością z tym związaną. To dla nich ważny egzamin, a wszystko, do czego przygotowywali się od kilku lat może ulec zmianie lub przesunięciu. Porozmawiaj z dzieckiem o jego obawach.
• Pamiętaj, że problemy młodzieży są dla nich prawdziwymi trudnościami. To, że jako rodzic masz w tej chwili większe zmartwienia nie sprawia, że Twoim dzieciom jest łatwiej z ich obawami czy smutkami. Nie bagatelizuj ich emocji. Wysłuchaj ich, poinformuj, że chętnie z nimi porozmawiasz. Świadomość, że ktoś nas wspiera jest bardzo ważna – zwłaszcza teraz.
• Pamiętaj, że za relacje rodziców i dzieci zawsze odpowiedzialny jest rodzic.
W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z pedagogiem szkolnym przez dziennik elektroniczny .
Znaleźliśmy się wszyscy w bardzo trudnej i zupełnie nowej sytuacji. Nikt z nas dotychczas nie mierzył się z pandemią, więc doświadczenia, które gromadzimy są zbiorem różnorodnych i bardzo indywidualnych przeżyć, reakcji i uczuć. To niewątpliwie bardzo trudny czas i próba radzenia sobie w kryzysie. Pamiętajmy jednak, że z tej lekcji możemy wynieść wiele nauki. Na wiele spraw musimy spojrzeć z innej perspektywy, nabrać dystansu i przypomnieć sobie, co jest w życiu najważniejsze. Każdy kryzys jest szansą na coś nowego, na pozytywną zmianę, na postęp, na wzmocnienie. Pamiętajcie, że nie jesteście pozostawieni samym sobie możecie korzystać z pomocy psychologiczno – pedagogicznego pedagogów szkolnych ZSEiI.
Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy poprzez rozmowy telefoniczne przez całą dobę. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, działa całą dobę. Dzwoniąc pod 116 111 możecie znaleźć wsparcie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Sosnowcu współpracujący z naszą Szkołą pozostają w gotowości do pracy i w razie pilnej potrzeby uzyskania pomocy psychologiczno-pedagogicznej pozostają do dyspozycji. Wszelkie zapytania można kierować na adres mailowy poradni: pp1@sosnowiec.edu.pl lub dzwonić pod, specjalnie uruchomiony, nr telefonu 505 30 55 61 w godz. 8.00-15.30 od poniedziałku do piątku.
„ Psychologowie dla społeczeństwa” Osoby zainteresowane mogą skorzystać z 3 sesji za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub wideorozmowy, trwających 50 minut. Akcja ma potrwać do końca marca tego roku, jednak termin ten może ulec zmianie.
Lista specjalistów wraz z danymi do kontaktu dostępna jest na stronie:
https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt
Fundacja Vis Salutis uruchomiła z kolei psychologiczną pomoc telefoniczną: 888-960-980 (codziennie w godzinach 10:00-18:00 będzie dyżurował psycholog i psychoterapeuta).
W dniach 11.03 i 13.03.2019 roku klasy III Technikum uczestniczyły w Programie Profilaktycznym dotyczącym Cyberprzemocy. Prelekcję wygłosiła Pani asp. szt. Sonia Kepper Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.
Uczniowie zostali zapoznani a wybranymi fragmentami Kodeksu Karnego w zakresie naruszenia tajemnicy korespondencji, zniesławienia, stalkingu… Podczas spotkania Pani Rzecznik nawiązała również do zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu, narkotyków i dopalaczy.
„Włącz pozytywne myślenie” – program profilaktyczny realizowany na przełomie IX – X 2018r. w naszej szkole przez Fundację NOWE HORYZONTY.
Przypominam w/w program koncentrował się tematyce stresu, depresji i trudnych emocji, zwracając szczególną uwagę na profilaktykę depresji oraz budowanie strategii radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Uczniowie przed rozpoczęciem warsztatów oraz po ich zakończeniu wypełniali anonimowo ankietę, która stanowiła podstawę do opracowania raportu z załączonym do niego opisem.
Raport_Włącz_pozytywne_myślenie_Sosnowiec_ZSEII