Projekt „Sztuczna inteligencja w pracy nauczyciela” 2023-2024
Projekt „Sztuczna inteligencja w pracy nauczyciela" numer 2023-1-PL01-KA121-SCH-00012428 realizowany jest ramach akredytacji SCH programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna.
Celem projektu było poszerzenie wiedzy i umiejętności na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w szkole, głównie w pracy nauczyciela oraz podniesienie kompetencji językowych w zakresie języka angeislkiego.
W szkoleniu zorganizowanym przez firmę Espai z Barcelony w Hiszpanii wzięło udział 8 nauczycieli, szkolenie językowe odbyło 3 nauczycieli w Montijo w Portugalii.
Uczestnicy projektu opracowali kilka dokumentów, stanowiących rezultat projektu. Można je wykorzystać w codziennej pracy nauczyciela i wychowawcy.
- Przewodnik po aplikacjach AI zawiera charakterystykę narzędzi przydatnych w pracy nauczyciela z podziałem na aplikacje do generowania tekstów i chatboty, tłumaczenia tekstów, generowania obrazów, generowania materiałów dydaktycznych, testów i zadań oraz generowania prezentacji i video
- Scenariusze lekcji z wykorzystaniem AI – poradnik zawiera kompletne scenariusze 12 lekcji: wychowawczych oraz przedmiotowych, w każdym z nich wskazano narzędzie użyte do przygotowania zajęć (linki), w tym tekstowe wprowadzenie do tematu, prezentacje, quizy, testy, filmy itp.
- AI – szanse i zagrożenia – opracowanie prezentujące historię rozwoju sztucznej inteligencji, prognozy dotyczące jej rozwoju, ryzyko związane z wykorzystaniem AI, kwestie przestrzegania prawa autorskiego oraz przykłady zasad i regulacji dotyczących wykorzystania AI.
- Poradnik promptowania – prezentuje najistotniejszy fragment pracy z AI, czyli tworzenie i formułowanie poleceń, pytań lub instrukcji, które przekazujemy modelom sztucznej inteligencji w celu uzyskania odpowiedzi lub rozwiązania konkretnego problemu (promptowanie)
- Poradnik ATS (Applicant Tracking System) – poradnik przeznaczony głownie dla uczniów i absolwentów, zawiera omówienie oprogramowania używanego przez firmy i organizacje do zarządzania procesem rekrutacji, wyjaśnia, jak przygotować cv pod konkretną ofertę pracy i aby ATS właściwie je odczytał
- Infografiki AI przygotowane przez uczniów klas maturalnych, plakaty prezentują zastosowanie AI w życiu codziennym, w nauce, rozrywce, medycynie itp.